News Archive
Osmanlı Kültürünün Avrupa’daki Yansımaları
Hayatını Tasarla, 15.03.2012
Nurhan Atasoy ve Lâle Uluç’tan, Osmanlı kültürünün Avrupa’daki yansımaları konulu bir başyapıt...

Avrupa’nın Osmanlılardan aldığı kültürel etkileri ortaya çıkartmayı amaçlayan Osmanlı kültürünün Avrupa’daki yansımaları: 1453-1699 isimli kitap, Turkish Cultural Foundation’ın (Türk Kültür Vakfı) katkılarıyla, ARMAGGAN Yayınları arasında yerini aldı. İçeriğindeki 400 resimle okuyuculara görsel bir şölen sunan yapıt; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü yarı zamanlı öğretim görevlisi, araştırmacı Dr. Lâle Uluç’un ortak çalışmasıyla hazırlandı.

14 Avrupa ülkesinde 6 yılı aşkın süreyle yapılan araştırmanın sonuçlarını içeriyor.

Dokuma, çini ve seramik, çiçek ve bitki, halı, silah, tasvir, hilal ve kesişmeler başlıkları altında hazırlanan, büyük boy ve renkli 443 sayfalık yapıt, 341 kaynaktan alınan bilgilerle oluşturuldu.

Kitap; erken modern dönem Avrupa’sında Osmanlıların genişleyen topraklarıyla oluşan ortak sınırların sonucunda yoğunlaşan politik, diplomatik ve ticari ilişkilerle, Avrupa’ya ulaşan Osmanlı maddi kültürünün yansımalarını konu alıyor. İstanbul’un fethedildiği 1453 tarihinde başlayan araştırma, Viyana yenilgisi sonucunda Avrupa devletlerinin gözünde yenilmezliğin kaybedildiği Karlofça Anlaşması (1699)  arasındaki dönemi kapsıyor. Çalışmada, ticari ilişkilerin toplumsal zevkler üzerinde bir etki yarattığı varsayılmıyor, alıcı toplumlarda ortaya çıkan gelişmelerin, alandan çok verenle ilişkilendirildiği düşünülüyor.

Sanat tarihçi Prof. Dr. Nurhan Atasoy, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’ndan 1999 yılında emekli oldu. Türk sanat tarihine yaptığı katkılar sebebiyle ulusal ve uluslararası kuruluşlardan aldığı ödüllerin yanı sıra, 2006 yılında “Türk Devleti Üstün Başarı Ödülü”ne de layık görüldü. Doktora eğitimini New York Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar dalında tamamlayan Lâle Uluç, özellikle Osmanlı tarihi hakkındaki araştırmalarıyla dikkat çekti. Osmanlı ve Türk sanat tarihi araştırmalarına gönül veren Atasoy ve Uluç’un uzun yıllara dayanan araştırmalarının ve bilgi birikimlerinin bir yansımasını oluşturan kitap, Türk sanatının batıda yarattığı etkileri gözler önüne seriyor.
 
Flag Counter