News Archive
Modern Türk Sanatçıları SOFA Chicago 2011’de
Turkish Action Alert, 10.11.2011
Modern Türk Sanatının önde gelen dört sanaşçısı, Malik Bulut, Meral Deger, Nejat Kavvas ve Serdar Seremet’in eserleri bu yıl 17.’si düzenlenen “Uluslararası Heykel Objeleri & Fonksiyonel Sanat Fuarı”nda (SOFA) olacak. fuar ise Chicago Navy Pier Festival Hall’da 4-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türk kültürünü yayma ve Türkiye-ABD ilişlilerini geliştirmek üzere kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan Turkish Cultural Foundation (TCF) tarafından desteklenen sanatçılar, bir yandan eserlerini sergilerken, diğer yandan da medya ile bir araya gelme şansı bulacaklar.

TCF yöneticisi Güler Köknar yaptığı açıklamada, “TCF Modern Türk Sanatının SOFA Chicago’da sergilenmesinden son derece gurur duymaktadır. Ayrıca Türk sanatçılarımızın, Türkiye’nin zengin sanatsal mirası ve Dünyada oluşan yeni akımları birleştirmesi ile sundukları kompozisyonların dünyanın önde gelen kuruluşlarının dikkatini çekmesi bizleri ayrıca heyecanlandırmaktadır” dedi.

Fuara katılan Türk sanatçılar ise başarıları ile göz dolduruyorlar.

Malik Bulut mermeri kullanan uzman bir heykeltraş olarak öne çıkıyor. Eserleri Türkiye’de ve dünyada pek çok sempozyum ve sergide sunuldu. İtalya’da Verona Stone 2009 ve SOFA New York 2010 bunlardan bazıları.

Meral Değer, grafik dizaynı, cam ve değerli eşyalar üzerinde çalışan ve eğitim veren bir heykeltraş. Eserlerinde temel olarak geçmiş, bugün ve gelecek temalarını beraber işleyen sanatçı, özel temalarıyla dikkat çekiyor. Uzun yıllar İstanbul ve Zürih’te çalışan ve buralardan estetik özelliklerini alan Değer, pek çok ödül ve takdire de sahip.

Nejat Kavvas, Türkiye’de doğup eğitimini almış fakat Yeni Zelanda’da yaşayan bir sanatçı. Kavvas Yeni Zelanda mitolojisini işlediği cam sanatı ile ün yapmış olan sanatçı, aldığı kimya eğitimi sayesinde geliştirdiği yeni teknikle, cam endüstrisi için yeni bir metalik cilalı boya geliştirmiş.

Serdar Sermet aslen bir heykeltraş olmasına rağmen, mücevher işlemeciliği ve dizaynı ile müzik ve görsel sanatı birleştirdiği kompozisyonları ile ünlü. Eserleri Ankara, İstanbul, İzmir gibi Türkiye’nin büyük kentlerinin yanında New York’ta da sergilenmekte.
SOFA
 
Flag Counter