News Archive
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur'u ABD'de
Cumhuriyet, 14.01.2009

20'nci yüzyılın en önemli Türk yazarlarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur" romanı "Turkish Cultural Foundation" (Türk Kültür Vakfı) desteğiyle ABD'de yayımlandı.
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur" romanı "A Mind at Peace" adıyla ABD'de kitap kurtlarının beğenisine sunuldu. Kitap, daha önce de Orhan Pamuk'un "Benim Adım Kırmızı" adlı romanının ingilizce çevirmeni Erdal M. Göknar'ın çevirisiyle, dünya edebiyatının önde gelen eserlerini ingilizceye kazandırmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir yayınevi olan "Archipelago Books" tarafından yayımlandı.

İngilizce'ye çevirisi ve basımı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanması ve dağıtımı Türk kültür mirasını korumaya yönelik projeleriyle tanınan, ABD'de kurulu "Turkish Cultural Foundation"ın desteğiyle gerçekleşen "Huzur", ikinci dünya savaşı öncesi Türkiye'sinde, erken Cumhuriyet döneminde, Doğu-Batı, eski-yeni ikilemini ve modernleşme sancılarını bir Türk ailesinin yaşadığı zorluklarda anlatıyor.

Açıklamada, ABD'nin önde gelen edebiyat dergisi "Publisher's Weekly"in, "Huzur"u "Tanpınar'ın lirizmi ve romanın etkili komplosu, Amerikalı okuyuculara, bu olağanüstü romanı okumak için neden bu kadar beklemeleri gerektiğini sorduracaktır" ifadeleriyle övdüğü belirtildi.

Verilen bilgiye göre, 2000 yılında kurulan "Turkish Cultural Foundation" Türk kültür varlıklarının korunması, geliştirilmesi, dünyaya tanıtılması ve bu alanda projelerin ve uluslararası işbirliğinin desteklenmesi için çalışıyor. ABD'de kurulmuş ve tümüyle özel bağışlarla desteklenen bir sivil toplum kuruluşu olan Vakfın, Boston, Washington ve İstanbul'da ofisleri bulunuyor.

Source : Cumhuriyet
 
Flag Counter