News Archive
ABD'li öğretmenler Türkiye'yi inceleyecek
Samanyolu, 24.06.2010

ABD'nin çeşitli bölgelerinden 80 ortaokul ve lise öğretmeni, İstanbul'dan İç Anadolu'ya uzanan bir inceleme gezisi yapmak için bu yaz Türkiye'ye geliyor.

Merkezi ABD'de olan "Turkish Cultural Foundation" ve "World Affairs Councils"in işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye İnceleme Gezileri" kapsamında, ABD'nin Alabama, California, Hawaii, Kansas, Michigan, Missouri, Montana, New York, North Carolina, New Hampshire, New Mexico, South Dakota, Texas, Washington eyaletleri ve Washington, DC bölgesinden gelecek öğretmenler 13 gün sürecek gezilerinde Türk kültürüyle tanışacak.

Kuruluşun İcra Direktörü Güler Köknar, kuruluş amaçları doğrultusunda 2000 yılından beri Türkiye'yi ve Türk kültürünü özel programlarla tanıtmayı sürdürdüklerini; Türkiye'de ağırlayacakları Amerikalı öğretmenlerin Türkiye'nin binlerce yıllık uygarlık tarihiyle ve özellikle Anadolu'daki bin yıllık Türk kültür mirasıyla tanışacaklarını kaydetti.

Amerikalı öğretmenlerin Türkiye'de okulları, eğitim ve kültür kurumlarını ziyaret edeceğini; meslektaşları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geleceklerini belirten Köknar, bu çalışmaların, vakıflarının "insandan insana tanıtım" felsefesini yansıttığını ifade etti.

İnceleme gezisi çerçevesinde ilk öğretmen grubu 28 Haziranda İstanbul'a ulaşacak. Öğretmenlerin rotasında İzmit, İznik, Bursa, Çatalhöyük, Pamukkale, Konya ve Kapadokya gibi tarihi ve turistik merkezler yer alıyor.

"Turkish Cultural Foundation" tarafından 2007 yılından beri yürütülen program kapsamında, yaz sonunda 296 öğretmene ulaşılmış olacak.

Source : Samanyolu
 
Flag Counter