News Archive
Turk Muzikali ilk kez Broadway'de
Turkish NY, 14.06.2009

ABD'de sahnelenen ilk Türk müzikali ''Hisseli Harikalar Kumpanyası'', Broadway'de kapalı gişe oynadı.Broadway'de 3 bin seyirci kapasitesine sahip ''Beacon Tiyatrosunda'' oynanan ''Hisseli Harikalar Kumpanyası'' seyircilerden tam not aldı. Müzikalin sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan New York Türk-Amerikan Sanat Vakfı oyuncuları ve dansçılarını izleyenler arasında oyunun yazarı Haldun Dormen de bulundu.

Yönetmenliğini Gülçin Hatıhan, yapımcılığını İbrahim Yazıcı, koreografisini Korhan Başaran ve müzikal direktörlüğünü Onur Selçuk'un yaptığı, başrollerini pop sanatçısı Burak Kut (oyunda Murat Kut'u canlandırdı) ile birlikte Duygu Erdoğan, İbrahim Yazıcı, Uğur Uğural, Meltem Mete, Ayşe Eldek, Onur Selçuk ve Karin Altın'ın paylaştığı ''Hisseli Harikalar Kumpanyası''nda, New York Türk-Amerikan Sanat Vakfının 80 kişilik oyuncu ve dansçı kadrosu görev aldı.
Müzikalin ana sponsorluğunu Washington merkezli ''Türk Kültür Vakfı'' (Turkish Cultural Foundation) yaptı. Oyunu izlemeye gelen Amerikalılar da kendilerine verilen kulaklıklardan anında yapılan İngilizce seslendirme yoluyla müzikali keyifle izledi.
İki perdelik oyunun sonunda Haldun Dormen ve New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, sahneye çıkarak oyunculara teşekkür etti.
Haldun Dormen, sahnede yaptığı konuşmada, ''son derece heyecanlı'' olduğunu belirterek, ABD'de pek çok kez oynadığını, ama Broadway'de sahneye çıkmadığını anlattı. Adını Broadway'de ''Hisseli Harikalar Kumpanyası'' ile göreceğinin hiç aklına gelmediğini söyleyen Dormen, New York Türk-Amerikan Sanat Vakfı ekibine, oyuna katkılarından dolayı Fenerbahçe USA'ye ve oyunu izlemeye gelen Amerikalı arkadaşı aktör Peter Nelson'a teşekkür etti.
New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasında, ''Türk tiyatrosunun duayeni Haldun Dormen'in bu muhteşem oyununu New York'ta bizle beraber seyretmesi bizi ayrıca mutlu etti, kendisini hem bu oyunu yazdığı için, hem de bizleri yalnız bırakmadığı için sanatçılarımız ve izleyiciler adına ona teşekkür ediyorum'' dedi ve Haldun Dormen'e bir plaket taktim etti.
Fenerbahçe USA Derneği Başkanı Ekmel Anda da ABD'deki Türk toplumun her Türk etkinliğine bu geceki gibi katılması gerektiğini belirtti.

Haldun Dormen, daha sonra kuliste AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de çok oynadığını, ama New York'ta hiç oynamadığını belirterek, ''Hisseli Harikalar Kumpanyası''nın New York'ta oynamasının ve kendi isminin de bu şekilde Broadway'de olmasının çok hoşuna gittiğini belirtti.
Dormen, yanında duran Burak Kut'a dönerek, ''Burak'ın oynaması çok hoşuma gitti, Burak'ı çok takdir ederim ve hep birlikte bir şeyler yapmak isterim, bir türlü kısmet olmadı, inşallah yapacağız dönüşte'' diye konuştu.
Dormen ayrıca, ''Türk Kültür Vakfı''na ve Fenerbahçe USA Derneğine oyuna verdikleri destekten müteşekkir olduklarını belirtti ve ''Onlar olmasaydı oyunun burada yapılması mümkün değildi'' dedi.
Burak Kut da, New York Türk-Amerikan Sanat Vakfından teklif geldiğinde sevindiğini, ama sahneye çıkıncaya kadar da nasıl olacağını bilemediğini, İstanbul'da yeni albüm hazırlığı yaptığı için müzikale kısa sürede hazırlanmak zorunda kaldığını anlattı.
Kut, ''Çok mutlu olduk, burası çok büyük bir tiyatro, tarihçesine bakarsanız çok büyük isimleri ağırlamış bir tiyatro.Gerçekten Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük üstatlarından birinin yazdığı oyunu Broadway'de sahneye koymak bizim için ayrıca büyük bir keyifti, Haldun Dormen hocamız da burada olduğu için minnettarız kendisine. İnşallah bir Amerika turnesi de yaparız. Broadway'de Türk oyunlarının sayısının artmasını çok istiyoruz, Türklerin de sesleri daha çok duyulsun istiyoruz'' dedi.
Oyunun yapımcısı ve başrol oyuncularından İbrahim Yazıcı, oyundan büyük bir zevk aldıklarını belirterek, ''İnanılmaz bir atmosferdi, sanırım biz acıkmışız böyle gösterilere, ayrıca içeride yüzlerce Amerikalı vardı, onların da eğlendilerini gördük, bizi tebrik etmeye geldiler, böyle bir Türk müzikalinden haberleri yoktu. Bu oyunlar devam edecek, gönülden çalışan çok genç arkadaşımız var'' dedi.
Müzikalin yönetmeni Gülçin Hatıhan'ın liderliğinde 3,5 aydır her gün prova yaptıklarını belirten Yazıcı, ''Bu bir Türk müzikalinin ilk Broadway çıkışı, inşallah bunu devamlı kılacağız'' dedi.
Türkiye'nin en çok izlenen müzikallerinden olan ''Hisseli Harikalar Kumpanyası'' ilk kez 29 yıl önce olmak üzere, bugüne kadar pek çok ilde 600 defadan fazla sahnelendi.

New York'ta daha önce de ''Kanlı Nigar'' ve ''Sen Olmasaydın'' oyunlarını sahneleyen New York Türk-Amerikan Sanat Vakfı, Türkiye ve New York'ta yaşayan bir grup sanatçı tarafından Türk kültürünü yurt dışında tanıtmak amacıyla kuruldu.

Source : Turkish NY
 
Flag Counter