News Archive
Kadir Has Üniversitesi ile UNESCO arasında imza töreni
Hürriyet, 13.01.2015

7 OCAK 2014 ÇarÅŸamba günü Kadir Has Ãœniversitesi’nde üniversite rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova arasında Dünya Miras Alanlarının Korunması konusunda yapılacak çalışmalar için bir ortaklık belgesi imzalandı.

Bu ortaklık imzasından sonra, üniversitede kurulan “Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü”çalışmaya baÅŸladı.

Kürsünün başkanı Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan.

Bokova’nın konuÅŸmasının baÅŸlığı: “Herkes İçin Daha Ä°yi Bir Gelecek Adına GeçmiÅŸi Korumak”tı.

Kadir Has Ãœniversitesi UNESCO Kürsüsü, Kadir Has Ãœniversitesi’nin önderliÄŸi ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun desteÄŸi ile Türkiye ve bölge coÄŸrafyasında bölgesel olarak kültürel mirasın korunmasına hizmet edecek bir merkez olma hedefini amaçlıyor.

Aydın, konuşmasında, dünyada birçok kültür ve medeniyetin kuruluş ve tarihini simgeleyen kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere araştırılarak aktarılması konusunda üniversite olarak UNESCO ile birlikte çalışacaklarını belirttikten sonra, nasıl çalışacakları konusunda açıklamada bulundu:

“UNESCO Dünya Miras Listesi’nde 13 alan bulunan Türkiye’nin zengin kültürel, arkeolojik deÄŸerleri arasından Dünya Miras Listesi’ne girmek için aday olan varlıkların sayısı ise 52. Söz konusu alanların tamamı Kadir Has Ãœniversitesi UNESCO Kürsüsü için birer çalışma alanı olacak. Bu çalışmalarda Türkiye’nin konusunda uzman akademisyenleri ile birlikte çok önemli üç paydaÅŸ Turkish Cultural Foundation, Dijital YaÅŸam Koçu Bilkom ve Dünya Mirası Gezginleri DerneÄŸi de yer alıyor. Bu önemli kürsü ile özellikle kültür mirası konusunda toplumda ve uluslararası arenada farkındalık yaratacak projelere imza atılacağına inanıyorum.”

Ãœlkemizde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Bursa ve Cumalıkızık-Osmanlı Ä°mparatorluÄŸu’nun DoÄŸuÅŸu, Çatalhöyük, Edirne Selimiye Camisi ve Külliyesi, Truva Antik Kenti, Safranbolu ÅŸehri, Xanthos-Letoon, Nemrut Dağı, HattuÅŸaÅŸ Hitit BaÅŸkenti, DivriÄŸi Ulu Camisi ve Darüşşifası, Ä°stanbul’un Tarihi Alanları, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale-Hierapolis olmak üzere 13 alan bulunuyor.

Source : Hürriyet
 
Flag Counter