News Archive
Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz
Sabah, 04.09.2008

ABD'de kurulu bulunan Turkish Cultural Foundation (Türk Kültür Vakfı) "Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz" projesini tamamladı.

Turkish Cultural Foundation (Türk Kültür Vakfı), Türk kültürü mirasını korumak ve belgelemek amacıyla yürüttüğü projelerden biri olan "Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz" yapımı ile 20 klasik Karagöz oyununu ilk defa bir araya toplayarak 5 DVD'lik bir set halinde görsel olarak yayınladı.Vakıf, "Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz"ü 11 Eylül 2008 tarihinde 14:30-16:00 saatleri arasında Vakfın İstanbul Merkezi'nde Dr. Tekin Özertem'in ve Hayali Metin Özlen'in Karagöz üzerine vereceği bir konferans ile tanıtacak.

Turkish Cultural Foundation (Türk Kültür Vakfı)'ın yapımcılığını üstlendiği arşiv niteliğindeki projeye, Türk gölge oyunlarının yurt dışında tanıtılması için büyük çaba gösteren, Türk tiyatro tarihinin duayeni ve kültür arkeoloğu Prof. Dr. Metin AND engin bilgi birikimini aktararak destek verdi.

Proje kapsamında Türkiye'nin yaşayan en önemli Karagöz ustalarından Hayali Metin ÖZLEN'in icra ettiği 20 geleneksel Karagöz oyunu 5 DVD'lik bir set halinde yayınlandı.

Hem Türkçe hem de İngilizce tanıtım kitapçığı olan koleksiyonda menü seçenekleriyle birlikte oyun özetleri, tasvir tipler ve sahne arkası bölümleri yer alıyor. Türkçe olarak icra edilen oyunlara İngilizce özetlerin yanı sıra yer yer açıklayıcı İngilizce altyazılar eşlik ediyor. Bölge kodu sınırlaması getirilmeyen DVD'ler, her türlü DVD oynatıcılarda seyredilebilir.

Osmanlı'dan bu yana yaygın bir kültür geleneği oluşturan Karagöz oyunu, günümüzde Ramazan kutlamalarının değişmez bir eğlence türünü oluşturuyor. Vakıf, "Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz"ün günümüz Türkiye'sinde artık unutulmaya yüz tutan Türk gölge oyunu geleneğini gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak üzere önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor. Bu koleksiyon ile "Karagöz" günümüzde sadece Ramazan'da hatırlanan nostaljik bir eğlence olmaktan çıkarak kolaylıkla ulaşılan, hayatımızın içerisinde ve popüler bir eğlence aracı haline dönüşüyor.

"Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz" 1 Eylül 2008 tarihinde satışa sunuldu. 20 klasik Karagöz oyununu içeren DVD set, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor; sözler ve devinimler ile izleyenleri perdenin esrarengiz büyüsüne davet ediyor. İlgilenenler, Turkish Cultural Foundation'dan 120 YTL bağış karşılığında 5 DVD'lik sete sahip olabilecekler. (www.turkishcultureshop.org, istanbul@turkishculture.org)

 

Source : Sabah
 
Flag Counter