News Archive
New York'ta Atatürk Okulu yararına defile
DHA, 17.03.2011


New York ve çevresinde yasayan Türk ailelerin çocuklarının hafta sonları, Türkçe eğitim gördüğü Atatürk Okulu yararına, New York'ta düzenlenen defile büyük beğeni kazandı.

Moda tasarımcısı Mehmet Köymen'in, 'Sultan'ın Koleksiyonu' adlı kreasyonu, New York'ta, Atatürk Okulu yararına düzenlenen bir defilede moda severler ile buluştu.

Manhattan'daki Metropolitan Pavilion'da gerçeklesen defile öncesi, defileye izlemeye gelenlere seslenen Başkonsolos Mehmet Samsar, "Atatürk Okulu'nun, burada yasayan Türk vatandaşlarının hayatında, çok önemli bir yeri var. Birçoğunuz ilkokul yıllarında belki bu okulda okuyarak Turkiye ile bağınızı güçlendirdiniz. Bu yüzden 40 yıldır bu okul sizlerin yardımıyla, okul yönetim kurulunun değerli katkılarıyla ve öğretmenlerimizle ayakta duruyor. Çocuklarımız ne derece iyi eğitimli, çocuklarımız ne derece kültürlü olurlarsa, buradaki Türk toplumu o kadar sağlam ve sağlıklı bir şekilde dimdik ayakta olacaktır' dedi.

New York Başkonsolosluğu himayesinde, Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB) tarafından, Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen defilede, Mehmet Samsar, moda tasarımcısı Mehmet Köymen'e bir de plaket armağan etti. Köymen de, kendisinin okul için bundan sonra gönüllü çalışmak istediğini dile getirdi.

"Sultan'ın Koleksiyonu' defilesinde, 30 ayrı giysi, aralarında Türkiye'den gelen manken Fatma Yaman'ın da bulunduğu 9 manken sundu. Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Türk kadınının değişimini podyuma yansıtan mankenlerin sunduğu "Sultan'ın Koleksiyonu' izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Ana sponsorluğunu, TCF (Turkish Cultural Foundation), The Marmara Hotel, KLM Havayollari, Marathon Line ve Barsan'ın yaptığı defileden sonra gazetecilerle konuşan Mehmet . Köymen, 'Güzel bir defile oldu, özellikle amacı çok kutsal. New York'taki Türk çocuklarının hafta sonları eğitim gördüğü Atatürk Okulu yararına gerçekleştirdik defileyi. Bu ilk defilemizdi, başarılı olursak önümüzdeki sezon da gerçekleştireceğiz' dedi.

'Sultan'ın Koleksiyonu' adli kreasyonunun, eski sultanlar olarak düşünülmemesi gerektiğine de değinen Köymen,, 'Su an ki Cumhuriyet kadını da, Atatürk kadını da gerçek bir Sultan bana göre. O nedenden dolayı, 'Sultan'ın Koleksiyonu' adını koyduk diye konuştu.

Source : DHA
 
Flag Counter