News Archive
Türk Kültür Vakfı bir kez daha SOFA'da!
Sanatkop, 06.11.2009
6 – 8 Kasım 2009 tarihlerinde Chicago'da yapılacak olan SOFA Sanat Fuarı Açılışı gerçekleşti.
SOFA Sanat Fuarı'nda, çağdaş Türk heykel ve tasarım sanatının genç temsilcilerinden Emel Vardar, Ebru Yılmaz ve Ebru Döşekçi'nin yanı sıra özgün baskı resim alanında en önde gelen sanatçılarımızdan Süleyman Saim Tekcan'ın eserleri sergilenmekte.

Türk sanatçılar, 2007 yılından bu yana ABD'de kurulu Turkish Cultural Foundation'ın sponsorluğuyla ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın ulaşım ve nakliye destekleriyle dünyanın en prestijli sanat etkinliklerinden biri sayılan SOFA'ya katılım olanağı buldu.
16 ncı SOFA Chicago Sanat Fuarı'na 12 ülkeden 68 galeri, koleksiyoner, müze ve sanat kurumu temsilcileri katılmakta. SOFA Chicago Sanat Fuarı'na bu yıl 35,000'in üzerinde ziyaretçi bekleniyor.
Türk modern sanatını ve sanatçılarını yurt dışında tanıtmaya destek olmak amacıyla 3 yıldır SOFA Chicago ve New York fuarlarında stand açan Turkish Cultural Foundation, halen bu fuara katılması onaylanan tek vakıf olma özelliğini taşıyor.

SOFA'da heykel sanatıyla birlikte çağdaş dekoratif sanatlara, tasarımlara, mücevhere de yer verilmekte. Turkish Cultural Foundation standında kristal cam, bronz, ahşap malzemeleriyle yapılmış heykeller ve baskı resimler yer almakta.
Turkish Cultural Foundation Genel Direktörü Güler Köknar "SOFA Sanat Fuarı sadece sanat eserlerinin sergilendiği bir yer olmanın ötesinde sanatçıların, seçkin galerilerin ve koleksiyonerlerin birbirleriyle tanışma fırsatı buldukları bir yer. Standımıza ve Türk sanatçılarına gösterilen ilgiden dolayı son derece mutluyuz." dedi.

Açılışa, Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Kenan İpek, Muavin Konsolos Azize Sargın, Vakıf Danışmanı Nurten Ural ve çok sayıda davetli katıldı.
Konu : 16ncı Chicago Uluslararası Heykel Objeleri&Fonksiyonel Sanat Fuarı
Tarih/Yer: 6 – 8 Kasım 2009 / Navy Pier Festival Hall, Chicago, ABD
Source : Sanatkop